1900’ lü yılların başlarından buyana ticari olarak gelişim gösteren Ejder Meyvesi Pitaya’nın ana vatanı Orta Amerikadır sonradan Güney Amerika, Uzak Doğu, Avustralya ve diğer kıtalar ve ülkelere de yetiştirilmeye başlanmıştır.Tropikal iklim şartlarına uyum sağlamış olan bu bitki Türkiye gibi geçiş iklim şartlarının yer aldığı Ilıman iklim kuşaklarının da bir kısmına uyum sağlamaya başlamıştır.Temelde dış kabuk kısmı pembe, sarı ve yeşil olarak iç et kısmı beyaz pembe, kırmızı ve mor olmak üzere toplamda 100 e yakın türü mevcuttur. Ülkemizde bu türlerden 50 civarında bir kısmı uyum sağlamış ve bu cinslerden elde edilen daha farklı alt türler de geliştirilmektedir.

Türkiye de Ilıman iklim kuşağının belirgin özelliğinin taşıyan yaz ve kış dönemi sıcaklık farkı en düşük olan Akdeniz İklimin de örtü altında kendine uygun bir gelişim sağlayan Ejder Meyvesi Pitaya nın belirgin hassasiyetleri mevcuttur. Aşırı soğuk hava nın etkisi özellikle (0) derecenin altına düştüğü zamanlarda bitki olumsuz etkilenmektedir. Aşırı sulama ve yağmur etkisi kökleri çürüterek olumsuz etkilemektedir. Aşırı sıcak hava bitkiyi boğarak gelişimini olumsuz etkilemektedir. Havasızlık yine benzer bir etki yaparak hastalıklara davet çıkarmaktadır. Dikim yapılacak toprak ve her lokasyon kendi içerisinde farklı etkilere ve hava şartlarına sahip olduğundan yetiştiricilik sırasında dikkat edilmesi gerek hususlar mevcuttur.

Türkiye de Ejder Meyvesi Pitaya olarak bitkinin yetiştiriciliğin de 3. yılımızın içerisindeyiz tüm bu yetiştiricilik yaptığımız süre de birçok farklı olumlu olumsuz durumlarla karşılaştık ve bunlar bizi tecrübelendirdi. En güzel öğrenme yöntemi olan deyim yerindeyse ‘’düşerek ve kalkarak’’ öğrendik şimdi bunları Pitaya yetiştiriciliği yapan tüm yatırımcılarımıza aktarıyoruz. Mersin – Erdemli de 3 dönüm, Antalya – Kepez de 2 dönüm kendimize ait Ejder Meyvesi Pitaya seramız bulunmaktadır. Bunların dışında Antalya – Aksu (1), Antalya – Alanya (3), Antalya – Gazipaşa (2), Mersin – Silifke (2), Mersin – Erdemli (3), Mersin – Merkez (2), Hatay (2) olmak üzere kurulum ve danışmanlığını yaptığımız Ejder Meyvesi Pitaya yatırımcılarımız bulunmaktadır. 2019 Temmuz ayına kadar da 50 dönüme yakın projelerimiz hayata gecirmek üzere çalışmalarımız devam etmektedir. Özellikle kurulum sırasında, budama döneminde ve meyve döneminde danışmanlık yaptığımız seralar ımızın içerisine girerek strateji geliştirmekteyiz. Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize  http://www.ejdermeyvesii.com/index.php?sayfa=iletisim