Ejder Meyvesi (Pitaya) İçin; Hava, Su, Sıcak ve Soğuk  

Ejder Meyvesi (Pitaya) yetiştirmek istiyorum tarlam var ancak seram yok sera şart mıdır ?

Ana vatanı kurak tropikal iklim şartlarının yer aldığı bölgeler olan ejder meyvesi (pitaya) Türkiye de güneş ışınlarının geliş açısından dolayı tül olmaksızın açığa dikim yapıldığında güneş yanıkları oluşacak buda dal ve gövdeyi etkileyerek bitkiyi öldürecektir.

Yine özü ve gövdesinin büyük bir bölümü su olduğu için 0 derece ve altında sağlıklı bir şekilde büyümesini devam ettiremeyeceğinden yine bitkinin ölmesine yol açacaktır.

Kaktüsgillerden olan ejder meyvesi (pitaya) aşırı suyuda çok sevmediği için kökleri aşırı suyu gördüğünde hemen çürümekte ve dolayısı ile yine bitkinin ölmesine sebep olmaktadır.

Son olarak hava akımına çok duyarlı olduğu bitki tamamen de kapalı kalmamalı bu durum bitkiyi tam olarak öldürmesede çok ama çok ince bir şekilde büyümesine neden olacağından verim alınamayacaktır.

Bu dört unsur Türkiye de ejder meyvesi (pitaya) yetiştirilirken denenmiş ve herbiri tecrübe edilmiştir. Yetiştiriciliğe başlayacak yatırımcıların ve çiftçilerin tüm bu şartları tek tek düşünürek hareket etmeleri kendi yararlarına olacaktır. Zaman ve diğer maliyetler açısından baştan önlem alabilecekleri ve riske girmeden doğru bir yatırım yapabilecekleri en güvenli yol örtü altı yetiştiriciliği olan seracılık olacaktır.

DETAYLI BİLGİ İÇİN : http://www.ejdermeyvesii.com/index.php?sayfa=iletisim

 

Kaynak: https://ejdermeyvesipitaya.com/ejder-meyvesi-pitaya-icin-hava-su-sicak-ve-soguk/