Bİze Ulaşın
  • Cumhuriyet Mahallesi Buruk Beldesi Sarıçam/Adana
  • Bizi Arayın
    0536 676 75 85
  • Çalışma Saatlerimiz
    Pazartesi - Cumartesi 08:00- 18:00

Ejder Meyvesi(Pitaya) Nedir?

Pitaya, Pitahaya, Dragon Fruit, Gecenin Kraliçesi, Kaktüs Meyvesi gibi isimlerle de anılan Ejder Meyvesi (Pitaya) kaktüsgillerden bir bitkinin  meyvesidir. Çoğunlukla Meksika, Kaliforniya, Malezya, Endenozya, Vietnam, Kore gibi ülkelerde yetişen bu bitki artık ülkemizde de Mersin, Adana, Antalya gibi güney illerimizde de yetiştirilmeye başlanmış ve örtü altı yetiştiricilikle ülkemize çok güzel uyum sağlamış bir bitkidir.

2 metre kadar bir direk yardımıyla sarılarak yükselir ve sonra yeniden toprağa doğru eğilerek meyve dallarını uzatır bu dallardan da Ejder Meyvesi (Pitaya) büyür. Alt kırılımlarına inildiğinde onlarca türü varken genel olarak iç rengi olarak 3 farklı dış renk olarakta 2 farklı türü bulunmaktadır. İç rengi kırmızı, pembe, ve beyaz dış renk olarak ta pembe ve sarı olarak iki çeşidi bulunmaktadır.

 

İç kısmı etli kolaylıkla kabuğundan ayrılabilen ve kivi çekirdeğine benzeyen çekirdekleri mevcuttur. Tadı her seferinde farklı bir meyveye benzemektedir ama Ejder Meyvesi (Pitaya)’nin genel olarak çok aromalı olmayan bir tadıyla şeftali, kivi, armut, kavun, çilek gibi meyvelerin tatlarını andırmaktadır. Nerede yetiştiği, nasıl bir toprak-gübre ile beslendiği, lokasyonu, türü gibi etmenler tadını etkilemektedir.

Ejder Meyvesi (Pitaya)’nin kullanım ve tüketim alanları genel olarak dalından koparılarak sade bir şekilde yenilebildigi gibi salatalarda, keklerde, dondurma yapımında, buzlu buzsuz içeceklerde ekstra olarak yanında veya sade bir şekilde tüketimi gerçeklemektedir. Meyve suyu sanayisi ve renginden dolayıda renklendirici ve renk ile ilgili diğer sanayi kolları içinde harika bir kaynaktır.